MamboLearn.com
 
 

English فارسی

Home arrow روستای باسعیدو
روستای باسعیدو
1389/04/02 ساعت 15:46:40

بندر  باســعیدو (سینــکو) آخرین روستای منتهی الیه غربی جزیره قشم است  (120 کیلو متری شهرستان قشم ) که در محدوده بخش شهاب شهرستان قشم واقع شده است. هر چند امروزه بسیار محروم بوده و مردمان آن از توسعه جزیره بهره ای نبرده اند اما از گذشته های دور دارای اهمیت بسیار بوده است.

جمعیت :  حدود 2000 نفر

شغل مردم : 70% مردم این روستا به صیادی مشغولند

این بندر بدلیل موقعیت جغراقیایی و اهمیت سوق الجیشی آن، محل استقراز انگلیسی ها در جزیره بود. از آن دوره، آثار و بناهایی همچون اسکله سنگی، انبار زغال سنگ، مهمان سرا، گورستان و کلیسا به جا مانده ‌است.

قبرستان انگلیسیها :

اين قبرستان باقي مانده محل زندگي شماري از انگليسي ها در زمان فتحعلي شاه است.

از اين مكان كه در ۱۲۰كيلومتري شهر قشم در بندر باسعيدو قرار دارد و تنها قبر شماري از ماموران دولت انگليس، دكل ديدباني و قلعه كوچك ساحلي، اسکله سنگی و توپ باقي مانده است.

از جمله موارد ديدنى اين قبرستان علاوه بر سنگ گورهاى قديمى و شکسته، وجود يک ستون يادبود در آن است که همچنان تا به امروز به يادگار مانده است. البته سنگ نبشته‌هاى اين بنا را نيز شکسته‌اند و چنين که پيداست بيشتر قبرها ويران و نبش شده است

اسکله باسعیدو (قشم)

سكله باسعيدو (قشم) واقع در روستای باسعیدو در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

«اسکلهٔ باسعیدو قشم» که تاریخ بنای آن به دوران سلطنت ساسانیان بر می‌گردد ، در آخرین مرز باختری جزیره قشم و در ۱۲۰ کیلومتری شهر قشم قرار دارد . این اسکله از دوران ساسانی است و در دوره‌های بعد نیز از آن استفاده شده‌است. اسکله از سنگ‌های بزرگ رودخانه‌ای «قلوه سنگ و ملات گچ زنده» ساخته شده‌است. در دوره مغول نیز از چنین سنگ‌ها و ملاتی استفاده می‌شده اما در بناهای مغول، قلوه سنگ‌های کوچک‌تری به کار می‌رفته‌است.  پهنای نخستین اسکله ، بین ۳-۴ متر که در مد تنها ۱٫۵ متر آن پیداست. در اواخر دوره تیموری و اوایل صفوی ، این اسلکه تعمیر شده و دو رویه خاوری و باختری آن را با دو دیوار به کلفتی ۲ متر و با سنگ‌های رودخانه‌ای تراشیده شده، روسازی و سپ سبا ساروج بندکشی کرده‌اند، به همین دلیل پهنای اسکله به ۶ متر رسیده‌است. این گونه تعمیر و روسازی، در دژهای تیموری لافت و آرامگاه پیر خضر، در بندرعباس نیز انجام شده‌است

در سالهای اخیر به همت اداره شیلات شهرستان قشم بندرگاه صیادی مناسبی در این بندر تاریخی احداث گریده است

امکانات روستا :

خانه بهداشت - مدرسه راهنمایی و دبیرستان - مخابرات و تلفن - بندر صیادی -سردخانه - یخسازی - سیاحتی قبرستان انگلیسیها.


.


یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده دولابی در تاریخ 1389/04/05 ساعت 01:06:04
با سلام  
وب سایتتون عالیه امیدواریم با مطالب بیشتر بروز باشین. 
موفق باشین

برای نوشتن یادداشت لطفا ثبت نام کنید و یا در سایت وارد شوید

منوی اصلی
صفحه اصلی
درباره تعاونی
افتخارات
بندر تاریخی باسعیدو
لینکستان
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
آرشیو موضوعی
فعالیتهای تعاونی
آرشیو اخبار
خبر های تصویری
اطلاعیه
دفتر صيد
آبزیان
جدول جزر و مد باسعیدو
آمار صید
صیادان نمونه
هواشناسی